RZĘSISTKOWICA (trichomonadoza, "żółty guzek")
OPIS CHOROBY
Szeroko rozpowszechniona choroba wywoływana przez wiciowca Trichomonas gallinae. Przebieg infekcji jest szczególnie niebezpieczny, a nawet smiertelny, dla osobników młodych. U doroslych ptaków rzadko dochodzi do zewnętrznych objawów choroby. Około 80% z nich jest jednak nosicielami pasozyta. W przypadku silnych obcążen organizmu i związanego z tym oslabienia, może dojść do ngłego rozmnożenia się pierwotniaka i rozwoju trichomonadozy. Źródłem inwazji są najczęściej rodzice "nosiciele pierwotniaka" karmący młode, stojaca w rynnach i zagłębieniach woda, niehigieniczne poidełka. U wielu gołebi obserwuje się małe żółtawe guzki w gardle i przełyku - sa to zbiorowiska rzęsistka.
OBJAWY I PRZEBIEG CHOROBY
Rozróżnia się trzy odmiany choroby:
- odmiana gardłowa - serowate, żółte twory w gardle. utrudniajace oddychanie, jedzenie i picie
- odmiana pępkowa - pasozyty dostają sie do organizmu z misy legowej poprzez niezakniety pepek piskląt. Pod skóra powstaje wrzód, który po rozcięciu ukazuje serowaty "żółty guzek"
- odmiana organowa - niezahamowana infekcja w pepku i w gardle rozprzestrzenia się na wszystkie narządy organizmu ptaka. Chorobowo zmienioa jest szczególnie wątroba - powstaja tam grube, serowate, żółte ogniska, głęboko wrośnięte w tkankę.
Zewnetrznymi objawami są: apatia, biegunka i zwiazane z tym wychudzenie i osłabienie
LECZENIE I PROFILAKTYKA
Leczenie: srodki przeciw pierwotniakom na bazie metronidazolu, ronidazolu. Profilaktyka preciw rzęsistkowi jest konieczna. Choroba powoduje duże straty młodych ptaków. Osłabiając je, sprzyja wtórnym infekcjom. Środki przeciw trichomonadozie dobrze jest podawac zaraz po zniesieniu jaj. Dzięki temu dorosłe ptaki w czasie klucia będa miały ograniczoną ilość pasozyta, a piskleta będą miały czas na nabycie odporności. UWAGA - unikać podawania preparatu przeciw trichomonadozie w okresie lęgowym!!!
LEKI DOSTĘPNE NA RYNKU
METRONIDAZOL, RONIDAZOL, TRICHONIDAZOL, GAMBAKOKZID, BS, SPARTIX RO, TRICHO PLUS, AWIMETRONID i in.