Nazwa: (8) ASPERGILOZA (grzybica) KOKCYDIOZA ORNITOZA OSPA GOŁĘBI PARAMYKSOWIROZA ("kręcioł") RZĘSISTKOWICA (trichomonadoza, "żółty guzek") SALMONELLOZA (paratyfus) ZAPALENIE SPOJÓWEK

SALMONELLOZA (paratyfus)

Salmonelloza

Salmonelloza może objawić się u gołębi na cztery różne sposoby: jelitowej, organowej, nerwowej i stawowej. Przy odmianie jelitowej bakterie doprowadzają do uszkodzenia śluzówki jelit, a przez to substancje odżywcze nie mogą się wchłaniać tak dobrze, jak u zdrowych osobników. Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem jest biegunka. Może ona mieć różne zabarwienie, co też może sugerować etiologię. Odmiana narządowa salmonellozy występuje, gdy bakterie przedostaną się na przykład do nerek, wątroby, trzustki i innych organów wewnętrznych.

Dotknięty chorobą gołąb szybko słabnie i jest osowiały. Mogą wystąpić również objawy ze strony narządów wewnętrznych. Nerwowa postać salmonellozy to stan, w którym bakterie oddziałują na układ nerwowy. W rezultacie ataku bakterii dochodzi do stanów zapalnych. Postępujący ucisk na komórki nerwowe może doprowadzić do problemów z równowagą, skrętów szyi i paraliżu. Do salmonellozy stawowej dochodzi w momencie, w którym bakterie przedostają się do krwi, a razem z nią do stawów. W takim przypadków może dojść do obrzęków stawów, który jest objawem zapalenia błony stawowej.

Choroby gołębi nie przebiegają tak samo u młodych i dorosłych osobników. Salmonelloza jest dużo groźniejsza dla gołębi młodych i przebiega u nich znacznie gwałtowniej, dlatego może szybko zdziesiątkować całą populację młodych gołębi. U dorosłych choroba ma przebieg wolniejszy i przewlekły.

Ptaki, które przechorowały salmonellozę mogą stać się nosicielami choroby. do zarażenia różnymi gatunkami Salmonelli wśród gołębi może dojść przez kontakt z zarażonym osobnikiem, przez zanieczyszczoną wodę i karmę, czy poprzez wdychanie pyłu z zarażonego gołębnika. Bakterie mogą także przeniknąć do jaja przez skorupkę jeszcze, gdy są one w jajowodzie.

PARATYFUS (Salmonelloza)

Paratyfoza może być spowodowana niezdrowymi warunkami i zanieczyszczeniem karmy przez gryzonie. Może również wystąpić, gdy nowe gołębie są wprowadzane do hodowli, bez uprzedniego sprawdzenia, czy są zdrowe. Przed wprowadzeniem do hodowli nowych gołębi odizoluj je i obserwuj przez 5 dni oraz podaj im lek profilaktyczny.

Objawy: utrata wagi, zielone ekskrementy, zielone ekskrementy, obrzęk stawów nóg i skrzydeł, kuśtykanie, niezapłodnione jaja, skręcona szyja (rzadko), jednooka ślepota (rzadko)

Leczenie: Cestamicin Plus

Stymulacja odporności za pomocą: Healthy Oil, Vit Amino, Amino Forte, Protein Plus, Biotics, BDC, Fly Power, Garlic Oil, Oregano Oil