Nazwa: (8) ASPERGILOZA (grzybica) KOKCYDIOZA ORNITOZA OSPA GOŁĘBI PARAMYKSOWIROZA ("kręcioł") RZĘSISTKOWICA (trichomonadoza, "żółty guzek") SALMONELLOZA (paratyfus) ZAPALENIE SPOJÓWEK

OSPA GOŁĘBI

OPIS CHOROBY

Ospa gołebia to choroba wirusowa, obserwowana częściej u gołebi pocztowych miz rasowych. Bardziej podatne są gołębie młode, dorosłe chorują rzadziej.

OBJAY I PRZEBIEG CHOROBY

Wirus ospy gołębiej powoduje strupowate narośla w błonie śluzowej i skórze. Strupy występują szczególnie na nieopierzonych częściach skóry: brzegach oczu, w okolicach dzioba, na stopach. Wirusy ospy wydzielane są ze śliną, wydzieliną z nosa i ze łzami. Ściekają na podłoże, tam zasychają a następnie wraz z kurzem wzniecanym przez gołębie wznoszą sie w powietrze. Kurz z zarazkami dostaje się do organizmu gołębia przez zranienia i mikrouszkodzenia na ciele ptaka oraz drogami oddechowymi. W krwiobiegu wirus rozmnaża się, a w końcu dostaje się z powrotem do błony śluzowej lub skóry zewnętrznej, gdzie powoduje powstanie strupowatych narośli. Ospa przeradza się w ciężką chorobę ogólna, gdy dochodzi do bakteryjnego nadkażenia krost, zaczynają one wtedy ropieć. Zarazki moga osadzać się w błonie śluzowej nosa i gardła - powstaja serowate śmierdzące narośla, zatykaja tchawicę i przełyk, niejednokrotnie prowadząc do uduszenia lub śmierci głodowej.

LECZENIE I PROFILAKTYKA

Zasadniczo ospy się nie leczy. Jeśli strupowate narośla i złogi doprowadzą do zwężenia gardła należy je ostroznie usunąć, a zajęte miejsca pędzelkować roztworem jodu. Chore gołębie należy odizolować. Profilaktyka: wszystkie gołebie stada bez objawów chorobowych podlegają obowiązkowemu szczepieniu. Szczepienie zapewnia ochronę przed odnowieniem się infekcji na cały rok. Przebyta infekcja ospy nie daje gołębiowi dożywotniej odporności. W rejonach częstego wystepowania ospy zaleca się stosowanie wiosna profilaktycznego szczepienia.

LEKI DOSTĘPNE NA RYNKU

szczepionka POXVAC i inne szczepionki przeciwko ospie